340 milionów Tweetów dziennie, ponad milion książek w Kindle Store. Wymiary wiedzy w nowych technologiach – zapowiedź konferencji

Wiedza to usystematyzowany zbiór informacji. Rewolucja techniczna, której świadkami jesteśmy obecnie, zdążyła już zmienić nie tylko sposób zapisu informacji i ich przechowywania, ale także przesunęła granice tego, co możemy włączyć w poczet pojęć informacji oraz wiedzy. Obok tradycyjnych mediów wykorzystywanych do transmisji informacji takich jak tekst, diagram czy zdjęcie pojawiły się zupełnie nowe formy ich generowania oraz zapisu: wizualizacje, metadane, dane lokalizacyjne, historia aktywności użytkownika w sieci oraz na portalach społecznościowych i wiele innych.

Poniżej o kwietniowej konferencji „Wymiary Wiedzy w Nowych Technologiach”.

Eric Schmidt (CEO Google) twierdzi, że w ciągu dwóch dni produkujemy taką ilość informacji, jaką wyprodukowała nasza cywilizacja od jej początków aż do 2003 r.  W związku z ewolucją współczesnego ekosystemu informacyjnego konieczne staje się stawianie pytań o to, jak zarządzać tak ogromną liczbą strumieni informacyjnych, by można było na ich podstawie budować wiedzę.

Kilka dni temu członek zarządu Alior Banku na antenie TVN CNBC opowiadał o nowej strategii przedsiębiorstwa wykorzystującej analizę Big Data. Firma ma gromadzić dane swoich klientów będących jednocześnie aktywnymi użytkownikami serwisów społecznościowych i łączyć je z danymi zbieranymi przez inne firmy (np. telekomunikacyjne). W ten sposób Alior Bank będzie mógł opracowywać profile osobowościowego klientów. Podobny mechanizm wykorzystuje Google, które na podstawie podobnych profili dobiera reklamy, które zainteresują konkretnych użytkowników, ale także dostarcza sprofilowanych wyników wyszukiwania.

W środowisku akademickim wizualizacje oraz grafy wykorzystuje się jako nowe metody transmisji wiedzy (zob. relacja z konferencji Digital Humanities). Dla badaczy społecznych i humanistycznych coraz istotniejszym źródłem, polem badawczym staje się internet oraz nasza aktywność w sieci.

Powyższe zjawiska to jedynie przykłady zmian, jakie przynosi rzeczywistość w coraz większym stopniu kształtowana przez obecność technologii. Dlatego przedstawiciele różnych dziedzin nauki oraz środowiska działające poza uniwersytetem znalazły się w sytuacji, która domaga się redefinicji takich pojęć jak informacja, a co za tym idzie także wiedza. Trzeba na nowo krytycznie przemyśleć sposoby pozyskiwania i obrabiania wiedzy przez naukowców i całą resztę społeczeństwa.

W kwietniu  CyberLaw, Wydział Artes Liberales UW oraz Centrum Cyfrowe Projekt: Polska organizują otwartą konferencję „Wymiary Wiedzy w Nowych Technologiach”, która ma na celu postawienie pytań o sposoby upowszechniania informacji i kształtowania wiedzy za pośrednictwem nowoczesnych technologii. Organizatorzy zapraszają do udziału zarówno naukowców, jak i osoby zainteresowane tematyką (działaczy społecznych, dziennikarzy, analityków i wszystkich pozostałych).

Konferencja odbędzie się 18-19 kwietnia 2013 r. w sali konferencyjnej lokalu państwomiasto (ul. Andersa 29 w Warszawie). 

Oficjalna strona konferencji: http://wymiarywiedzy.pl

Fanpage na Facebooku: https://www.facebook.com/WymiaryWiedzyNT?fref=ts

Udostępnij!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Również może Ci się spodobać...

Dodaj komentarz