Architektura korporacyjna Doliny Krzemowej i podróże w erze smartfonów. Artykuły dla Res Publica Nowa oraz kwartalnika architektonicznego RZUT

W wakacje możemy nadrobić zaległe lektury. Zapraszam zatem do zapoznania się z tekstami, które napisałem dla kwartalnika „Res Publica Nowa” oraz kwartalnika architektonicznego „RZUT”. Tematyka artykułów oczywiście spod znaku Człowieka i Technologii. W notce znajdziecie pierwsze strony esejów (udostępnione dzięki uprzejmości wydawców).

W tekście Nowa Architektura Korporacyjna Doliny Krzemowej, napisanym wspólnie z Adamem Przywarą (Stowarzyszenie Powojenny Modernizm i BETON Film Festival), poruszamy tematykę architektury korporacyjnej. Koncentrujemy się zwłaszcza na projektach nowych kampusów gigantów Krzemowej Doliny – Google, Apple i Facebooka. Analiza założeń architektonicznych pozwala rzucić nieco światła na sytuację pracowników i praktyki pracy oraz współdziałania w ikonicznych już firmach branży nowoczesnych technologii. Studium pozwala także dostrzec, jak w architekturze ich siedzib przejawia się szczególny status, jaki zyskały one w ostatnich dekadach. Stały się one bowiem czymś więcej niż korporacjami ICT – są to podmioty, oddziałujące na wiele obszarów współczesnej rzeczywistości – ich władza nad przepływem informacji i kapitału już dziś jest trudna do ogarnięcia.

Numer „Ekonomia” (RZUT, 2/2014) dostępny jest obecnie jedynie w wersji papierowej.

Przewidujemy, że jesienią zostanie udostępniona wersja PDF tego numeru.

RZUT 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W eseju Cyfrowi Argonauci, który znajdziecie w ostatnim numerze kwartalnika Res Publica Nowa (2/2014), piszę na temat tego, jak konsumenckie technologie mobilne (smartfony, tablety) oraz dostęp do mobilnego internetu odmieniły doświadczenia podróży. Nie chodzi to jedynie o Google Maps i aplikację TripAdvisor. Tak długo, jak pozostajemy w zasięgu sieci 3G i możemy doładować nasze urządzenie, choć zmieniamy  położenie geograficzne, jesteśmy zanurzeni w przestrzeni obudowanej warstwą informacyjną, która sprawia, że nie możemy do końca oderwać się od tego, co znajome, ani w pełni doświadczyć przypadkowego spotkania z tym, co obce. Dropbox i Google Calendar odnajdą nas nawet na wakacjach. Coraz częściej przebywamy zatem w nie-miejscu.

Numer „Polityka Ciekawości” (Res Publika Nowa, nr 2/2014) w wersji papierowej znajdziecie w dobrych salonach prasowych.

W numer w postaci cyfrowej zaopatrzycie się odwiedzając stronę księgarni internetowej wydawcy.

RPN 01

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Również może Ci się spodobać...

Dodaj komentarz