Człowiek i Technologie w TOK FM – czym jest cyfrowa humanistyka? [zapowiedź]

Wróciłem właśnie ze studia TOK FM, gdzie wziąłem udział w nagraniu kolejnego odcinka audycji Człowiek 2.0 – tym razem rozmawialiśmy o różnych obliczach cyfrowej humanistyki. Dzięki współpracy Człowieka i Technologii z Człowiekiem 2.0 ramy tematyczne audycji zostały starannie przemyślane.

ryan-gosling-meme1

Prowadzący audycję Jan Stradowski w ten oto sposób opisuje jej założenia:

Nowe technologie zmieniają to, w jaki sposób są prowadzone i publikowane badania naukowe. W przypadku nauk ścisłych wydaje się to dość oczywiste, ale i humaniści nie stronią od internetu, komputerów i wirtualnych środowisk. Z jednej strony dają im one nowe, niedostępne wcześniej narzędzia badawcze, np. bazy danych historycznych czy bibliograficznych. Z drugiej prowadzą do powstawania nowych zjawisk, które interesują humanistów: literaturoznawców, filozofów, socjologów czy psychologów.

Do udziału w rozmowie udało nam się zaprosić ekspertów z innych ośrodków – w studio gościł dr Radosław Bomba z UMCS w Lublinie, autor Bomba.Blog  oraz fanpejdża Sztuka Wizualizacji. Doktor Bomba zajmuje się metodami wizualizacji w wymiarze praktycznym oraz teoretycznym, a także szeroko pojętą kulturą cyfrową. Jest autorem m. in. książki „Gry komputerowe w perspektywie antropologii codzienności”.

Drugim gościem audycji był Piotr Wciślik, który pracuje w Centrum Humanistyki Cyfrowej Polskiej Akademii Nauk. Piotr opowiadał o tym, jak nowe technologie zmieniają badania w obszarze literaturoznawstwa i językoznawstwa.

Ja z kolei skoncentrowałem się na projektach z zakresu analizy mediów cyfrowych oraz trendów rozwoju technologii – aktywności, które często opisuję także tutaj – w formie esejów, ale także relacji z wydarzeń. Przypomniałem także o współorganizowanej przeze mnie ogólnopolskiej konferencji naukowej „Wymiary Wiedzy w Nowych Technologiach”, która odbędzie się w Kolegium „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego już 5 i 6 grudnia.

 

mor

 

Janku, Radku, Piotrze, dziękuję za rozmowę, szkoda, że musieliśmy zakończyć wszystkie wątki w ciągu godziny. :)

Audycja zostanie wyemitowana już jutro (29.11.2014) po g. 20 na antenie radia TOK FM.

Wkrótce udostępniony będzie także podcast na stronie audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM.

i-do-digital-humanities

Udostępnij!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Również może Ci się spodobać...

Dodaj komentarz