Datafied Research (Hongkong) oraz IBM Insight Conference 2014 (Las Vegas) – zapowiedź

Od kilku lat nie kryję, że poruszanie się na styku nauki i biznesu, daje badaczowi unikalną perspektywę dla analizy analizy tego, jak nowoczesne technologie kształtują współczesną cywilizację. Najbliższa przyszłość pozwoli sprawdzić to założenie w warunkach polowych.

Jeszcze w tym miesiącu wezmę udział w dwóch arcyciekawych wydarzeniach, które choć organizowane są przez zupełnie różne podmioty i środowiska, pozostają ze sobą w ścisłej relacji tematycznej.

Datafied Research jest warsztatem badawczym, będącym częścią większego projektu organizowanego przez ośrodki: Participatory Information Technologies z uniwersytetu w Aarhus (Dania), City University of Hong Kong oraz berliński festiwal sztuki nowych mediów Transmediale.

Podczas tygodniowego spotkania w Hong Kongu razem z koleżankami i kolegami z kilkunastu krajów, będziemy analizować konsekwencje społeczne i kulturowe „datafikacji” rzeczywistości. Zajmiemy się takimi zjawiskami jak: źródła i modele ekspresji sztuki nowych mediów, gromadzenie danych, Big Data, sieci społecznościowe. Nie zabraknie również naukowej refleksji nad fenomenami quantified self, technologii ubieralnych oraz wieloma innymi zjawiskami. Ujmując rzecz najkrócej – interesuje nas krytyczna analiza najróżniejszych przejawów wpływu najnowszych technologii na społeczny i kulturowy wymiar funkcjonowanie człowieka.

W ramach konferencji przygotujemy również część naukowego modułu najbliższej edycji festiwalu nowych mediów i sztuki współczesnej – Transmediale, który odbędzie się w Berlinie w styczniu 2015 r. Obok festiwalu Ars Electronica w Linz jest to jedna z najważniejszych tego typu imprez w Europie.

 

Quantified Self

Żródło: http://www.medcrunch.net/wp-content/uploads/2014/04/quantified-self-blue-image.jpeg

 

Prosto z Azji udam się do Las Vegas, gdzie na zaproszenie firmy IBM* wezmę udział w jednej z największych konferencji biznesowych poświęconej trendom i zjawiskom na styku innowacji w zakresie zarządzania danymi, rozwoju technologii kognitywnych oraz Big Data. Podczas tegorocznej edycji IBM Insight korporacja zaprezentuje także możliwości superkomputera Watson.

Oprócz ekspertów branży ICT, na konferencji pojawi się m. in. Kevin Spacy (producent House of Cards), który opowie o nowych modelach produkcji w przemyśle kreatywnym oraz wyzwaniach związanych z budowaniem grup odbiorców treści w erze post-telewizyjnej.

*Dziękuję IBM Central and Eastern Europe za zaproszenie i pomoc w organizacji wyjazdu na konferencję IBM Insight 2014.

 

IBM Watson

Źródło: http://conectarlab.com.ar/assets/watson_the_jeopardy_playing_computers_hardware_setup.jpg

 

Podczas najbliższych dwóch tygodni doświadczę czegoś, co nie zdarza się często. Wezmę czynny udział w analizie zjawisk kluczowych dla rozwoju naszej cywilizacji, obierając przy tym dwie perspektywy – naukową i biznesową. Jestem przekonany, że zagwarantuje to interesujące notki-relacje po moim powrocie – w pierwszej połowie listopada. :)

 

Zdjęcia z kafelka pochodzi ze strony: http://www.thestar.com/news/world/2013/06/24/big_data_the_good_the_bad_and_the_ugly.html

 

Udostępnij!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Również może Ci się spodobać...

Dodaj komentarz