Duńskie doświadczenia. Nie-raport z miesięcznego pobytu w Aarhus University

Ostatni miesiąc spędziłem w Department of Aesthetics and Communication oraz w Participatory IT Research Centre na uniwersytecie w duńskim Aarhus. Wybrałem się tam jako visiting scholar w związku z prowadzonym przeze mnie projektem badawczym. Uczestniczyłem w warsztatach, konferencjach, ale także zwyczajnych dyskusjach podczas przerw w pracy. Jedno jest pewne – były to bardzo inspirujące cztery tygodnie.

Trudno byłoby opisać wszystkie doświadczenia w pojedynczej, a nawet w wielu notkach. Wyjazd niestety negatywnie wpłynął na moją aktywność blogową. Maj także zapowiada się bardzo gorąco (trzeba przecież nadrobić zwykłe sprawy, a kolejne projekty rysują się na horyzoncie), dlatego wybaczcie brak nowych notek w kwietniu i niewielką ich ilość w nadchodzących tygodniach.

W Aarhus miałem okazją obserwować udaną współpracę informatyków oraz inżynierów z humanistami, którzy tworząc transdyscyplinarne grupy badawcze, zajmują się m. in. problemem inteligentnych miast, kwestiami prywatności w internecie czy sztuką nowych mediów. Obserwowałem też świetnych studentów, którzy pracując w grupach i wykorzystując np. układy Arduino oraz dane udostępniane przez władze miasta, tworzą świetne aplikacje i urządzenia. To doświadczenie bardzo podniosło mnie na duchu, bowiem przekonałem się, że współpraca spod znaku Człowieka i Technologii jest niezwykle potrzebna, a przede wszystkim – możliwa.

Zapewniam, że doświadczenia oraz informacje zebrane podczas wizyty w Danii będą pojawiać się w przyszłych notkach i na pewno podniosą ich wartość merytoryczną. Muszę jednak to wszystko przetrawić i przynajmniej kilka razy przebrnąć przez kilkadziesiąt stron notatek. :)

W Aarhus znajduje się największe Muzeum Sztuki Współczesnej w Skandynawii. Jego perłą jest fenomenalna instalacja wykonana przez studio Olafur Eliasson. Niech film przedstawiający instalację, będzie metaforą tego, jak nowoczesne technologie zmieniają nasze postrzeganie rzeczywistości.

 

 

 

Zdjęcie z kafelka pochodzi ze strony: http://missionwhynot.files.wordpress.com/2013/11/olaf-elaisson-your-rainbow-panorama3.jpg

Udostępnij!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Również może Ci się spodobać...

Dodaj komentarz