Dwie rewolucje w technologiach – dwa seriale. Silicon Valley i Halt and Catch Fire

W ostatnim kwartale w USA pojawiły się pierwsze sezony seriali, osadzonych w realiach dwóch rewolucji informatycznych. Mowa o „Halt and Catch Fire” (AMC) oraz „Silicon Valley” (HBO). Oba rozgrywają się w czasach przełomowych dla technologii konsumenckich – latach 80 XX w. oraz w dzisiejszej rzeczywistości Doliny Krzemowej.

„Halt and Catch Fire” przenosi nas w czasy minionej pierwszej rewolucji informatycznej istotnej z punktu widzenia przeciętnego użytkownika – jej rezultatem było opracowanie komputerów osobistych. W pierwszej połowie lat 80 XX w. firmy takie jak Apple, czy IBM stanęły do wyścigu o zaprojektowanie stosunkowo niedrogiej maszyny, które trafiłaby pod strzechy milionów gospodarstw. To czas narodzin pierwszych arkuszy kalkulacyjnych i edytorów tekstu. Era, w której jednostki typu mainframe utraciły status jedynych komputerów, ponieważ w większości zastosowań konsumenckich komputery osobiste, wyposażone w klawiaturę, mysz i graficzny interfejs użytkownika, miały sprawdzić się doskonale.

Jednym z ośrodków innowacyjności, obok słynnej Doliny Krzemowej było zagłębie technologiczne w Teksasie (Austin, Dallas) i właśnie w tych realiach została osadzona akcja serialu. Główni bohaterowie w duecie przypominającym ikoniczną już dziś relację między Wozniakiem a Jobsem, starają się opracować przełomowy komputer PC, który miałby szansę stanąć w szranki z produktami IBM oraz Apple. Joe jest bowiem wizjonerem i świetnym marketingowcem, stale naciskającym na Gordona – utalentowanego inżyniera, który musi dzielić czas między swoimi marzeniami o podboju rynku PC, a rodziną.

Klimat serialu przypomina ten znany z kultowego już „Mad Men”, oddając przy tym realia technologiczne tamtych czasów. W „Halt and Catch Fire” zobaczycie np. jak bohaterowie przy pomocy dosyć prostych metod rozpracowują kod BIOS komputera IBM, na którym oparli swój produkt. W każdym niemal kadrze pojawiają się dyskietki, monitory kineskopowe, nie brakuje także nawiązać do… Star Treka i punk-rocka.

Halt_And_Catch_Fire_Poster1

Źródło; http://pop-break.com/wp-content/uploads/2014/06/Halt_And_Catch_Fire_63809.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Silicon Valley” opowiada o czasach współczesnych – morderczej rzeczywistości Doliny Krzemowej, w której start-upy walczą o przetrwanie i przyciągnięcie uwagi gigantów branży. Serial przedstawia tę rzeczywistość w krzywym zwierciadle, z humorem i pokaźnym ładunkiem ironii. Główny bohater Richard Hendriks jest genialnym programistą o stosunkowo niskich kompetencjach społecznych. Udaje mu się opracować rewolucyjny algorytm, który pozwala na wydajną kompresję każdego typu danych. Richard zostaje wrzucony w wir walki o przejęcie kodu algorytmu – do rywalizacji stają wielkie korporacje, inwestorzy oraz właściciel akceleratora start-upów, w którym mieszkał dotąd Richard (czyt. willi w Palo Alto).

W serialu zobaczymy fikcyjne kampusy, które do złudzenia przypominają siedziby Google czy Apple. Słowa „chmura”, „mobilność” i „optymalizacja” będą odmieniane przez wszystkie przypadku. W serialu dostrzec można także echa rosnącej krytyki rzeczywistości społeczno-politycznej powstałej po pauperyzacji dawnej klasy średniej Kalifornii. W wyniku szybkiego wzbogacenia się pracowników i udziałowców gigantów Doliny Krzemowej, lawinowo rosną tam koszty życia, zwłaszcza ceny nieruchomości.

Silicon Valley_Poster 1

Źródło: http://www.seriesenblog.com/2014/05/silicon-valley-s01e01-e05.html

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oba seriale poza dobrą grą aktorską i linią fabularną oferują interesujące spojrzenie na kontekst dwóch rewolucji w technologiach konsumenckich. Wynikiem pierwszej z nich była umasowienie się komputerów osobistych, które stały się podstawowymi narzędziami pracy i rozrywki. Trudno uwierzyć, że od tego czasu minęło dopiero 30 lat.

Tłem dla „Silicon Valley” jest rewolucja mobilna, której jesteśmy obecnie świadkami. Tworzy ona nowe typy relacji między człowiekiem a technologią, wprowadza nowe typy ekonomii (np. crowdfunding), odciska swoje piętno także na rzeczywistości społecznej.

Trailer „Halt and Catch Fire”:

Trailer „Silicon Valley”:

Przyznam, że obok raportów, analiz i naukowych publikacji, lubię czasem spojrzeć na interesującą mnie problematykę przez zwierciadło popkultury. „Halt and Catch Fire” oraz „Silicon Valley” nadają się do tego idealnie.

 

Udostępnij!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Również może Ci się spodobać...

Dodaj komentarz