IBM wprowadza Watson Analytics. Jesteśmy świadkami rewolucji w kognitywnych technologiach analitycznych

W trakcie drugiej edycji, największej konferencji biznesowej IBM BusinessConnect 2014, firma IBM zapowiedziała uruchomienie bezpłatnego dostępu do narzędzia analitycznego Watson Analytics. IBM Watson Analytics to pierwsze tego typu rozwiązanie dostępne na tak szeroką skalę.

 

Żyjemy w erze Big Data, a przyrost danych postępuję w skali wykładniczej. Aleš Bartůněk - Dyrektor Generalny IBM Polska i Kraje Bałtyckie –  podkreślił, że do 2020 roku będzie cztery razy więcej danych cyfrowych niż wszystkich ziarenek piasku na ziemi. Obecnie również 80 procent danych na świecie jest nieustrukturyzowanych, co stanowi duże wyzwanie. Dzięki wielu typom urządeń i systemów połączonych w sieci, które towarzyszą nam podczas niemal każdej aktywności, dysponujemy ogromną ilością danych. Jednak prawdziwy przełom przyniesie dopiero łatwa możliwość ich analizy. Watson Analytics prowadzi nas w tym kierunku.

IBM_07_A Bartunek

Dyrektor Generalny IBM Polska i Kraje Bałtyckie – Aleš Bartůněk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IBM Watson Analytics jest narzędziem wykorzystującym możliwości superkomputera IBM Watson, w tym przede wszystkim przetwarzanie języka naturalnego jednocześnie będąc udostępnianym w modelu chmury obliczeniowej. Komputer Watson zasłynął pokonaniem rywali podczas trzydniowej rozgrywki (zwycięzców poprzednich edycji programu) w amerykańskim teleturnieju Jeopardy w 2011 roku.

Z narzędzia IBM Watson Analytics w firmach korzystać mogą osoby pracujące w działach marketingu, sprzedaży, finansów czy HR, ponieważ według informacji IBM, dostęp do zaawansowanych funkcjonalności analitycznych nie wymaga od użytkowników posiadania wysokiej wiedzy technicznej.

Watson Analytics_03

Interfejs systemu Watson Analytics

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eksperci IBM w ten sposób opisują możliwości systemu:

 Jest to zestaw narzędzi do analizy predykcyjnej i wizualnej dla firm. Oferuje pełen zakres usług analizy self-service, w tym możliwość korzystania z łatwego w obsłudze dostępu do danych, ich filtrowania oraz przechowywania. Oprogramowanie automatyzuje kolejne etapy procesu – przygotowanie informacji, ich analizę predykcyjną czy tworzenie narracji wizualnej. Wszystkie te opcje ułatwią specjalistom z obszaru marketingu, sprzedaży, finansów oraz HR proces gromadzenia i przygotowania danych w bardziej zaawansowanej formie niż za pomocą prostego arkusza kalkulacyjnego.

Oprogramowanie ułatwia proces wyciągania wniosków, a dostęp do wyników analizy można uzyskać za pomocą komputera, smartfona czy innego urządzenia. Watson Analytics wykorzystuje przetwarzanie języka naturalnego, co znacznie ułatwia formułowanie zapytań. Co ważne, dostęp do aplikacji jest możliwy przez platformę IBM Cloud Marketplace, a w przyszłości będą mogli z niego korzystać developerzy za pośrednictwem IBM Bluemix.

IBM Watson Analytics jest sygnałem zwiastującym odejście od „paradygmatu Excela” na rzecz modeli, które wykorzystują narracje wizualną oraz połączony potencjał analizy ilościowej i jakościowej, przeprowadzanej na ogromnych ilościach danych. Wykonywanie bardzo złożonych zadań bez wysokich umiejętności informatycznych – z użyciem języka naturalnego i wizualizacji, wydaje się być prawdziwym przełomem.

Podczas konferencji ogłoszona również uruchomienie polskiej wersji językowej portalu SoftLayer. SoftLayer to rozwiązanie pozwalające na tworzenie efektywnej infrastruktury chmurowej dla firm internetowych, instytucji rządowych i dużych przedsięborstw. Dzięki przejęciu w lipcu 2013 r. SoftLayer Technologies, firma IBM wprowadziła na rynek zupełnie nowe usługi, które łączą w sobie wysokie bezpieczeństwo i niezawodność chmur prywatnych z niskimi kosztami oraz wysoką wydajnością chmur publicznych.

Dostęp do portalu IBM SoftLayer dla klientów w Polsce będzie możliwy już od poniedziałku 22. września br.

 

Udostępnij!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Również może Ci się spodobać...

1 Odpowiedź

Dodaj komentarz