sir Tim Berners-Lee i Big Data według Open Data Institute

Sir Tim Berners-Lee razem ze współpracownikami z Open Data Institute, opowiedział o społecznych wyzwaniach funkcjonowania w świecie Big Data podczas londyńskiej konferencji Summit 2015. W związku z pobytem badawczym w University of Sussex, miałem szansę wziąć udział w wydarzeniu. Udało mi się nawet porozmawiać z twórcą WWW. 

ODI jest organizacją non-profit, którą w 2012 r. założyli pionierzy rozwoju nowych technologii – sir Tim Berners-Lee i sir Nigel Shadbolt. ODI zajmuje się działalnością społeczną i edukacyjną w obszarze promowania otwartych standardów danych, udostępniania danych i wykorzystywania danych przez sektor rządowy, przedsiębiorstwa i sferę kultury.

ODI zaproponował ciekawe ujęcie problemu danych cyfrowych, które w zamierzeniu ekspertów Instytutu ma być odpowiedzią na chaos informacyjny towarzyszący Big Data, analityce danych, Internetowi Rzeczy czy inteligentnym miastom. ODI koncentruje się przede wszystkim na stopniu otwartości oraz kwestii praw do konkretnych zbiorów danych – zwłaszcza publicznych – a więc tych powstałych w wyniku aktywiści mieszkańców miast, społeczności itp.

15709794755_ec03d051e7_z-1

sir Tim Berners-Lee otwiera konferencję Open Data Summit 2015. fot. Open Data Institute.

„Dyskusja powinna toczyć się więc nie o to, czy mamy do czynienia z danymi, czy dużymi zbiorami danych, ale o to, kto i na jakich warunkach ma dostęp do danych będących rezultatem aktywności mieszkańców dzielnicy, miasta i całego kraju” – mówił podczas wykładu otwierającego konferencję Garvin Starks, CEO ODI.

ODI przedstawia infografikę, na której znajdują się przykłady różnych typów danych – od wewnętrznych informacji firmowych, przez Tweety, po rozkłady jazdy komunikacji publicznej. Eksperci instytutu koncentrują się nie tyle na ich wolumenie i pochodzeniu (dane państwowe, komercyjne, prywatne), co sposobie ich licencjonowania, który bezpośrednia wpływa na to, jak można je wykorzystywać.

„Chcemy dziś cieszyć się nieograniczonym dostępem do informacji za pośrednictwem internetu, wymagamy od administracji, by ta dzieliła się z nimi danymi, oczekujemy transformacji terenów zurbanizowanych w przyjazne, inteligentne miasta przyszłości. Warunkiem tych zmian jest jednak prowadzenia skutecznej polityki zarządzania danymi i rozwijania infrastruktury informatycznej” – przekonywał Sir Tim Berners-Lee.

Data-Spectrum-SLIDES_20161118

Infografika opracowana przez ODI przedstawiająca „Spektrum Danych”. Źródło: Open Data Institute.

ODI przekonuje, że otwarte dane mogą zostać analizowane przez dowolne podmioty, a także łączone z innymi zbiorami informacji, co pozwala na opracowanie nowych usług oraz optymalizację już istniejących rozwiązań.

Analizy Open Data Institute wykazały imponujący zwrot inwestycji w projekty infrastrukturalne, mające na celu udostępnianie publicznych zbiorów danych – 58:1 w przypadku otwarcia danych dotyczących funkcjonowania komunikacji miejskiej w Londynie oraz 70:1 w wyniku upublicznienia wszystkich danych adresowych przez rząd Danii. Dostęp do otwartych danych stymuluje także lokalną innowacyjność – aplikacja Citymapper, przedstawiana podczas konferencji, która oferuje kompletny zestaw informacji na temat funkcjonowania komunikacji miejskiej w czasie rzeczywistym, powstała dzięki dostępowi do otwartych zbiorów danych aglomeracji Londynu.

eventbritebanner28outline29small-1

Podczas kameralnej konferencji prasowej udało mi się zamienić kilka zdań z Ojcem Internetu. Pytałem go o nowe pokolenia użytkowników internetu oraz to jak ocenia kierunek rozwoju www. Tim okazał się być bardzo pogodnym, choć nieco zakręconym człowiekiem, ale czy można byłoby spodziewać się czegoś innego po geniuszu-geeku? :)

Artykuł pierwotnie ukazał się w magazynie technologicznym iMagazine (12/2015). 

Udostępnij!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Również może Ci się spodobać...

Dodaj komentarz