TEDx Warsaw 2014. Nie-relacja

13 marca w Multikinie odbyła się piąta edycja TEDx Warsaw – otwartej nie-konferencji, której tegorocznym mottem przewodnim było docenienie tego, co inne. Warszawski TEDx zbiegł się z udostępnieniem przez TED listy najbardziej inspirujących wystąpień w trzydziestoletniej historii ruchu. Połączenie powyższych faktów skłoniło mnie do refleksji nad wpływem takich wydarzeń jak TED, TEDx oraz innych nie-konferencji na rozwój naszej osobowości. 

 

TEDx nie jest przyspieszonym kursem kreatywności. Nie należy też traktować konferencji jako błyskawicznej drogi do zdobycia nowej wiedzy czy kompetencji. Wysłuchanie kilku godzin wykładów bezpośrednio nie przekłada się na nasze życie – przynajmniej w bliskim horyzoncie czasowym. TEDx pozwala jednak na coś, czego brakuje zwłaszcza w naszej kulturze. Myślę tu o otwarciu się na wielość sposobów postrzegania i opisu rzeczywistości. Pomimo tego, że bardziej podobał mi się ubiegłoroczny TEDxWarsaw – m. in dlatego, że na konferencji pojawiło się więcej wystąpień poruszających tematykę technologii i innowacji, udział w tej edycji pozwolił mi lepiej zrozumieć filozofię stojącą za tego typu wydarzeniami. Fakt uczestniczenia w szeregu podobnych imprez na przestrzeni ostatnich miesięcy (Pioneers Festival, Zmienia Się!) także miał w tym swój udział.

Największe wrażenie wywarły na mnie wystąpienia, które podczas przygotowań do konferencji oceniłem jako: „można sobie odpuścić”. Nastawiałem się raczej na prezentacje spod znaku człowieka i technologii. Jednak wykład Łukasza Kozaka, w którym opowiadał o kulturowych konsekwencjach przebywania w cyfrowej bańce informacyjnej (co prawda – bez nawiązywania do tego terminu), czy prezentacja Andrzeja Kaczorowskiego (naukowca z Cambridge), pracującego nad nowymi metodami wyświetlania obrazu, nie wywołały u mnie ekstazy. Podobnie rzecz miała się wystąpieniami Kamili Starygi, specjalistki od marketingu pracującej obecnie w Dolinie Krzemowej. Wykłady były oczywiście ciekawe. Jestem przekonany, że zaprezentowane informacje i tezy miały dla sporej części widowni dużą wartość. Problem leżał we mnie.

 

Otwarcie TEDx Warsaw 2014

 

Gdy na scenę weszła Paulina Braun i zaczęła opowiadać o swojej inicjatywie – organizowaniu kursów DJ oraz wspólnych imprez dla seniorów i młodych, gdzie wszyscy bawią się przy hip-hopie – pomyślałem: OK, trochę dziwne, ale świetnie, że chce im się działać. Prezentację zakończył wspólny występ DJ Vika (DJ-ki seniorki) i profesjonalnego DJ-a uświetniony udziałem składu hip-hopowego. Radość na twarzy DJ Vika opowiedziały mi więcej niż niezliczone godziny prezentacji i wykładów. Inicjatywa Pauliny zasługuje na najwyższe uznanie. Podobno szczęście widziałem u Iwony Blecharczyk. Atrakcyjna, dwudziestokilkuletnia dziewczyna pracuje jako zawodowy kierowca ciężarówek i ciągników. Iwona opowiadała o „kobiecie w męskim świecie” – przeciwnościach i uprzedzeniach, jakie napotkała na drodze do realizacji swojego marzenia.

Niezwykle inspirujący był także „komponent edukacyjny” reprezentowany przez Joannę Białobrzeską, Marię Mach i Lecha Mankiewicza. Prelegenci zwracali uwagę na potrzebę głębokiego przeobrażenia modeli kształcenia najmłodszych. Oczywiście warstwa merytoryczna wystąpień nie była dla mnie wielkim zaskoczeniem, ponieważ sam interesuję się tym zagadnieniem, śledząc najnowsze trendy i podejścia. Gorąco zachęcam jednak do obejrzenia powyższych wystąpień, gdy tylko organizatorzy udostępnią nagrania. Gwarantuję, że będą one interesujące dla tych, którzy nie stykają się z tą problematyką na co dzień. Proponuję zastosować to podejście do wszystkich wystąpień – zacznijcie od tych, które wydają się być najmniej związane z waszymi zainteresowaniami i działalnością zawodową. Nie zawiedziecie się.

Współczesność ufundowana na technologiach komputacyjnych ulega przeobrażeniom w tempie i zakresie trudnym do wyobrażenia. Nicholas Negroponte w swoim wystąpieniu TED (1984 r.) opowiada o nowych modelach interakcji człowieka z maszyną – ekranach wysokiej rozdzielczości, interfejsach dotykowych, które już wkrótce miały zastąpić ówczesne przełomowe rozwiązania np. mysz i monitory CRT. (A teraz rozejrzyjcie się dokoła). Jestem pewien, że wielu uczestników tej konferencji sceptycznie podchodziło do optymizmu naukowca. Bardziej interesujące byłoby oczywiście poznanie losów tych, którzy zostali zainspirowani jego prezentacją i zajęli się pośrednim lub bezpośrednim rozwijaniem tez w niej zawartych.

Yuri Drabent (pierwszy prelegent) opowiedział o trzech kluczowych decyzjach jego życia. Najważniejszą z nich było przekonanie rodziców, by prezentem na jego osiemnaste urodziny nie był skuter. Yuri wykorzystał te pieniądze na udział w seminarium w Wielkiej Brytanii. Ten wyjazd zmienił jego życie. Steve Jobs w słynnym przemówieniu na Uniwersytecie Stanforda mówił o wytyczaniu linii między kluczowymi doświadczeniami dla naszego życia. Uczynił to jednak dopiero jako dojrzały człowiek. Konsekwencje naszych wyborów jesteśmy w stanie dostrzec jedynie z pewnej perspektywy, także tych, które dotyczą wiedzy i ludzi, którzy staną się naszą inspiracją.

Tegoroczny TEDx utwierdził mnie w przekonaniu, że decydując się na udział w tego typu wydarzeniach, nie należy spodziewać się oświecenia w dziedzinach wiedzy, którymi zajmujemy się na co dzień. Chodzi dokładnie o coś przeciwnego  – o wyjście ze strefy komfortu,  dostrzeżenie tego, co inne i dialog z Innym (przy kawie lub na afterparty). Chodzi o przypomnienie sobie, że nie istnieje jedynie słuszny ogląd rzeczywistości i pomysł na życie. Może się okazać, że teza, informacja, nawet sposób jej przedstawienia, zainspirują innych do działania.

Moje zainteresowania i działalność zawodowa powodują, że zamykam się we własnej bańce informacyjnej, zbudowanej wokół nowoczesnych technologii i humanistyki. Wydarzenia takie jak TEDx Warsaw pozwalają mi dostrzec wyzwania i szanse w innych obszarach rzeczywistości, które mogą okazać się być związane z moją aktywnością.

 

TEDx Warsaw

 

Dziękuję organizatorom oraz rzeszy wolontariuszy za cieżką pracę. Do zobaczenia za rok!

Sylwetki prelegentów tegorocznej edycji TEDx Warsaw: http://tedxwarsaw.com/speakers/ 

 

Udostępnij!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Również może Ci się spodobać...

1 Odpowiedź

Dodaj komentarz