Wizyta w Alvernia Studios

Odwiedziłem Alvernia Studios – jedną z najnowocześniejszych i najbardziej innowacyjnych wytwórni filmowych po tej stronie Atlantyku. Studio zgodziło się zostać partnerem merytorycznym interdyscyplinarnego projektu badawczego, którym kieruję obecnie na Uniwersytecie Warszawskim.

ALVERNIA AB 01

fot. ALVERNIA STUDIOS

Alvernia Studios jest miejscem unikalnym w skali światowej. Wystarczy wspomnieć chociażby o architekturze studia – szeregu kopuł połączonych przezroczystymi korytarzami czy wystroju wnętrz – wzorowanym na scenografii z „Obcego”. Jeśli wkrótce na Księżycu lub Marsie  powstanie ziemska baza, przypominać będzie właśnie Alvernia Studios. Dodam jeszcze, że przy wejściu przywitał mnie Obcy w skali 1:1!

Zaplecze wytwórni pozwala na realizacje kompletnych projektów filmowych,  muzycznych a nawet zadań związanych z produkcją gier. Jednak tym razem interesował mnie przede wszystkim potencjał studia w zakresie postprodukcji filmowej – efektów specjalnych, kolor korekcji, konwersji materiału wideo.

 

k1studio nagrań2

fot. ALVERNIA STUDIOS

Odwiedziłem studio by przeprowadzić serię konsultacji z najlepszymi w branży specjalistami, zajmującymi się digital intermediate / kolor korekcją obrazu oraz VFX (efektami specjalnymi). Glen Castinho (szef działu DI, kolorysta) oraz Mateusz Tokarz (koordynator efektów 3D) w inspirujący sposób opowiadali o swojej pracy, dzieląc się przy tym bezcennymi doświadczeniami. Glen wprowadził mnie w teoretyczne założenia oraz praktykę korekcji koloru, konwersji i skalowania materiału wideo. Mateusz przedstawił specyfikę różnych działów VFX (compositing, modelowanie, animacja), polecając przy tym publikacje, które pomogą mi w ogarnięciu tego szerokiego zagadnienia.

Mateuszowi i Glenowi dziękuję za poświęcony czas, natomiast Ewie Szkudlarek należą się brawa za troskliwą opiekę podczas mojej wizyty w studio.

fot. ALVERNIA STUDIOS

Prowadzony przeze mnie projekt dotyczy badania wpływu ograniczeń oraz możliwości narzędzi generowania obrazu cyfrowego (software i hardware) na jego estetykę i w konsekwencji na jego oddziaływanie kulturowe i społeczne. W projekcie łączę metodologie nauk humanistycznych oraz wiedzę z zakresu informatyki i inżynierii. Interesuje mnie także wpływ współczesnych narzędzi przetwarzania obrazu na potencjał kreatywny twórców. Jak zwykle, także i w tym przypadku, zajmuję się tym, co znajduje się na przecięciu Człowieka i Technologii. Szerzej o samym projekcie napiszę  wkrótce w osobnej notce.

 

 

Udostępnij!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Również może Ci się spodobać...

1 Odpowiedź

  1. Jakub pisze:

    Super tekst. Są na Świecie miejsca wspaniałe. Dziękujemy, że się nimi dzielicie. My też próbujemy pisać coś o technologiach. Będziemy wdzięczni za wskazówki w komentarzach. pozdrawiamy Geny http://www.geny.pl

Dodaj komentarz